Je cyklistika tímový šport?
Na prvý pohľad môže pre nezainteresovaného diváka cyklistika pôsobiť, že patrí medzi individuálne športy. No kto sleduje cyklistiku dlhšie, tak dobre vie, že tímovosť a taktika tu hrajú významnú úlohu. Pred každými pretekmi, či už ide o etapu alebo jednorázovú klasiku, sa v každom tíme určuje taktika pre celý tím. Počas pretekov vie každý člen tímu vopred, aké sú jeho úlohy v pelotóne.
Musíme si totiž uvedomiť dôležitý fakt. Nie každý cyklista pelotónu vydáva počas pretekov rovnakú energiu. Je síce pravda, že všetci idú po rovnakej trase a svoje si každý musí „odkrútiť“ sám za seba, no je dôležité, v akej časti pelotónu sa cyklista počas pretekov nachádza. Ak pretekár na čele vydá 100% energie, tí ostatní za ním už vydávajú oproti nemu iba 80%, u cyklistu v strede pelotónu je to približne iba 60% energie pretekára, ktorý je na čele. Takže ak je niekto počas pretekov schovaný v „balíku“, je v posledných kilometroch etapy výrazne oddýchnutý oproti jazdcom, ktorí jazdili na čele.
Jazdcom, ktorí pracujú na tých ostatných v tíme hovoríme domestici. Ide o veľkých pracantov, ktorí v pretekoch takmer nikdy nevíťazia a ich mená veľmi nepoznáme. No sú pre voje tímy nepostrádateľní. Dnes sú najlepší domestici v špičkových tímoch už aj veľmi dobre finančne ohodnotení, keďže každý dobrý tím si uvedomuje ich prínos pre svojich lídrov. Čo taký domestik počas pretekov vlastne robí? Väčšinu pretekov sa pohybuje na čele pelotónu, kde vydáva najviac energie. Ak si to tímová taktika vyžaduje, tak stíha úniky, aby sa ich líder dostal na lepšie miesta. Takmer výlučne domestici nosia pre ostatných členov tímu z doprovodného auta fľaše s vodou a tašky s občerstvením. V poslednom období je nepredstaviteľné, aby aj ten najlepší cyklista dokázal vyhrať Tour de France bez kvalitných domestikov. Ak budete sledovať cyklistiku častejšie, určite si všimnete prácu týchto robotníkov pelotónu, na ktorých sa často zabúda.